• 2017 - 2018 DÖNEMİ YABANCILAR İÇİN TÜRKÇE GRUPLARI

  tomer_2017_2018

  • Kurs programı 3 düzeyden oluşmaktadır. Her kur birbirinden bağımsızdır.
  • Orta düzeye katılmak için, başlangıç düzeyinde; ileri düzeye katılmak için orta düzeyde başarılı olmak gerekir.
  • Her kur sonunda kur bitirme sınavları uygulanır.
  • Başlangıç düzeyiyle orta düzey sonunda “Başarı Belgesi”; yüksek düzeyden sonra Milli Eğitim Bakanlığı onaylı “TÜRKÇE YETERLİLİK BELGESİ” ya da bilinen adıyla “TÜRKÇE DİPLOMASI”verilir.

  METROPOL Yabancılar için Türkçe kurslarında dil öğretimi, dört temel dil becerisinin;
  • Anlama (Dinleme-Okuma)
  • Konuşma (Karşılıklı Konuşma-Sözlü Anlatım)
  • Yazma (Yazılı Anlatım)
  • Dil Bilgisi
  eşit ağırlıklı olarak geliştirilmesine dayalıdır.

  • Kayıtlardan sonra seviye tespit sınavı yapılır.

  • 12-16 kişilik sınıflarda, hafta sonu ve hafta içi grupları olmak üzere, iki aylık dönemler halinde, Başlangıç Türkçe (A1,A2), Orta Türkçe (B1,B2), Yüksek Türkçe (C1,C2) kurlarını başarılı ile tamamlayan öğrencilerimiz METROPOL Yabancılar için Türkçe DİPLOMASI (Türkçe Yeterlilik Belgesi) almaya hak kazanırlar.

  • Belirtilen kurslardan herhangi birinde yeterli öğrenci sayısı bulunmadığı durumda, METROPOL ilgili kursu başlatmayabilir.

  • Metropol Yabancılar için Türkçe kurslarına kayıt yaptırdığınızda, size verilen Kabul Mektubu (Acceptance Letter) ile Türkçe derslerine katıldığınız süre içerisinde Oturma İzni (Residence Permit) alabilirsiniz.

  SINAVLAR

  • METROPOL'de kurslara devam etmeden yabancı dil düzeylerini belgelemek isteyen öğrencilere yönelik seviye tespit sınavları yapılmaktadır. Ayrıca sertifika (başarı belgesi) ya da diploma (Türkçe yeterlilik belgesi) sınavlarına katılarak bu belgeleri almak isteyen öğrenciler için başvuruları doğrultusunda sınavlar da yapılmaktadır.

  · METROPOL’de öğrenim görecek tüm adaylara Seviye Tespit Sınavı uygulandıktan sonra, adaylar seviyelerine uygun sınıflara yerleştirilir.
  · Seviye Tespit Sınavı (Belge almak isteyenler için yapılır.)
  · Sertifika Sınavı (Sertifika almak isteyenler için yapılır.)
  · Diploma Sınavı (Diploma almak isteyenler için yapılır.)

  YAYINLAR

  -METROPOL Türkçe Öğretimi 1 Kitapları Başlangıç Düzeyleri (A1-A2) için hazırlanmıştır. Üç cilt olarak hazırlanmış olan kitapların 1. kitabıdır.

  METROPOL Türkçe Öğretimi 2 Kitapları Orta Düzeyleri(B1-B2) için hazırlanmıştır. Üç cilt olarak hazırlanmış olan kitapların 2. kitabıdır.

  METROPOL Türkçe Öğretimi 3 Kitapları Yüksek Düzeyler (C1-C2) için hazırlanmıştır. Üç cilt olarak hazırlanmış olan kitapların 3. kitabıdır.

  Bu kitapların tamamı konu anlatımlı kitaplar, uygulama kitapları ve dinleme anlama kitapları (cd'leri ile birlikte) olmak üzere üçe ayrılır.

  EK AÇIKLAMALAR

  • Kursa kabul belgesi METROPOL tarafından verildikten sonra gerekli izin, vize ve pasaport işlemlerinin takibi öğrenciye aittir.
  • Ayrıca Metropol Eğitim Kurumları YÖS kurslarına katılıp aynı zamanda da YÖS’deki Türkçe testine hazırlanmanız için “YÖS Türkçe” gruplarımız bulunmaktadır.
  “YÖS Türkçe” grupları, METROPOL Yabancılar için Türkçe öğrenimi gruplarından farklıdır.

  SIK SORULAN SORULAR

  METROPOL YABANCILAR İÇİN TÜRKÇE KURSU İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

  SORU 1:

  Türkiye dışından nasıl kayıt yaptırabilirim?

  Türkiye dışından kayıt yaptırmak istiyorsanız +90 312 231 44 99’u arayınız ya da info@metropolkurslari.com email adresi ile iletişime geçiniz.

  Vereceğimiz hesap numarasına ön kayıt ücretini yatırdıktan sonra size Kabul Mektubu (Acceptance Letter) göndereceğiz. Bu belgeyle Türkiye Büyükelçiliği’ne ya da Konsolosluğu’na başvurup öğrenci vizesi almanız mümkündür. Verilen hesap numarasına Kabul Mektubu (Acceptance Letter) için yatırdığınız ücret kayıt sırasında kurs ücretinizden düşülecektir.

  SORU 2:

  Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na (YÖS’e) hazırlanmak istiyorum, hem Matematik & IQ hem Türkçe kurslarına katılabilir miyim?

  Evet, matematik & IQ kurslarımıza katılıp YÖS’e hazırlanabilir, Türkçe kurslarımıza katılıp Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Türkçe diploması alabilirsiniz.

  Metropol 1995’ten bugüne yabancı öğrencileri YÖS'e hazırlamaktadır. YÖS’e hazırlıkta önemli deneyime ve büyük başarılara sahip olan kurumumuzun, bu alanda uzman öğretmen kadrosu ve çok geniş bir yayın birikimi bulunmaktadır. Metropol’de bu iki kursa birlikte katılabilirsiniz.

  SORU 3:

  Metropol Yabancılar için Türkçe kursu ne zaman başlar, ne zaman biter?

  Türkçe kurslarımız ilgili yılın kurs programlarında belirtildiği tarihlerde başlar ve 6 ,9 veya 12 ay sürer. İki ayda bir kur atlama sınavı, kurs bitiminde diploma sınavı düzenlenir.

  SORU 4:

  Kurlar arasında ara veriliyor mu?

  Hayır, kurlar arasında ara verilmiyor. Kursiyerlerin dil becerilerinde gerileme olmaması için kur bitiminde ara verilmeksizin diğer kura geçilmektedir.

  SORU 5:

  Sınıflar kaç kişiliktir?

  Sınıflar 12-16 kişiliktir.

  SORU 6:

  Kurslarınıza ön kayıt yaptırmam mümkün mü?

  Kurslarımıza ön kayıt ücreti ödeyerek kayıt yaptırabilirsiniz.

  SORU 7:

  Kurlar arasında ara vermek mümkün mü?

  Evet, kurlar arasında ara verebilirsiniz. Bu süre 12 ayı aşmamak kaydıyla ara verdiğiniz kurdan bir başka zaman devam edebilirsiniz.

  SORU 8:

  Kursiyerlerin kursa devam etmesi zorunlu mudur?

  Evet, kursiyerlerin kurslara devam etmesi zorunludur. Kursiyerlerin devamsızlık hakkı 96 saat süren 2 aylık kursta, 12 saattir. Devamsızlığı bu süreyi aşan kursiyerler kur atlama hakkını kaybederler. Sağlık sorunu nedeniyle bu süreyi aşan kursiyerler, bu durumlarını anlatan belgeyle kurumumuza başvururlarsa sınav hakkı kazanırlar.

  SORU 9:

  Ben biraz Türkçe biliyorum, hangi kurdan başlamalıyım?

  Türkçe kurslarımıza katılmak isteyen tüm öğrencilere düzey belirleme sınavı uygulanmakta ve kursiyerler, düzeylerine uygun kurlara alınmaktadır.

  SORU 10:

  Türkçe kurslarınıza katılmam halinde ne zaman Türkçe konuşmaya başlayabilirim?

  Türkçe kurslarımıza katılan öğrencilerin üçüncü aydan itibaren kendilerini doğru bir anlatımla ifade edebildikleri görülmüştür.

  SORU 11:

  Türkçe kurslarınıza katılırsam ikamet izni alabilir miyim?

  Metropol Yabancılar için Türkçe kursuna kayıt yaptırdıktan sonra size vereceğimiz öğrenci belgesi ile Göç İdaresine başvurarak öğrenci vizeniz ile ikamet tezkeresi alabilirsiniz.

  SORU 12:

  Kurs ücretini nasıl ödeyebilirim?

  Tüm kurların ücretini 1. kur başlamadan önce peşin ya da her kur başlangıcında ilgili kurun ödemesini yaparak taksit olarak ödeyebilirsiniz.

 • Uluslararası MET-YÖS 2017