Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’nda değişiklik

8 Ocak Cuma 2010 günü Habertürk gazetesi eğitim muhabirlerinden Esra Yazdıç, YÖK Yürütme Kurulu üyesi ve Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’deki üniversite öğrenimleri ve YÖS üzerine bir röportaj gerçekleştirdi. Ardından 11 Ocak Pazartesi 2010 günü YÖS başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’nın kaldırılacağı açıklamasında bulundu. Son günlerdir gazetelerde ve internetteki haber sitelerinde  fazlasıyla yer bulan yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’deki yüksek öğrenimlerindeki değişiklikler ve YÖS sınavının kaldırılması ile ilgili bazı haberleri yayınlıyoruz.

YABANCI ÖĞRENCİ İÇİN SINAV DÖNEMİ BİTTİ
HER ÜNİVERSİTE YABANCI ÖĞRENCİSİNİ KENDİ SEÇECEK
8 OCAK 2010 – HABERTÜRK
Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) kaldırılıyor. YÖK pek çok bakanlık, kamu kurumu ve üniversitelerin görüşlerini alarak aldığı kararı “Çağa ayak uydurma, üniversitelere okutacağı yabancı öğrenciyi seçme, milli gelire katkı sunma” olarak açıklıyor. Konuya ilişkin HABERTÜRK’e özel konuşan, YÖK Yürütme Kurulu üyesi ve Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç 21 Ocak’taki genel kurul toplantısının ardından üniversitelere yazı gönderileceğini söyledi.

Yeni Zellanda bili öğrenci istiyor: Yeni Zellanda’dan haritada ismini bulmakta zorlandığımız Rusya’nın derinliklerindeki şehirlerine kadar, çeşitli yabancı üniversite temsilcilerinin ülkemize gelerek öğrenci çekebilmek için çalışmalar yaptığı görüyorz. YÖS’ün kaldırılması aslında geç kalmış bir adım. YÖK kararı Milli Eğitim, İçişleri, Dışişleri Bakanlıkları ve diğer bazı kurumlarla görüşerek aldı.

Üniversite öğrencisini kendi belirleyecek: Üniversiteler kendi belirledikleri ve YÖK’ün onayına sunularak kabul edilen esaslar çerçevesinde öğrenci kabul edecek. Uluslararası sınavlar başta olmak üzere öğrenci sayısı, öğrenci kontenjanları, yabancı öğrenci kabul edilecek programların neler olacağı, öğrenci nitelikleri üniversitelerden gelen görüşler etrafında belirlenecek. Burada üniversitelere temel çerçevede kendilerine özgü kriterler oluşturabilecekleri bir serbestlik alanı da bırakılacak ve her üniversite farklılaşabilecek. Dolayısıyla burada detayları dahi belirleyen merkeziyetçi bir anlayışın terk edilerek, üniversitelerimize yabancı öğrenci kabulüne ilişkin süreçte etkin bir rol verme söz konusu. Ayrıca lisans programları yanı sıra ön lisans programları da yabancı öğrencilere açılacak. Yabancı öğrenci alacak üniversitelerimiz yabancı öğrenci ofisleri kuracak. YÖK bu arada bütün üniversitelerimizi, fakülte ve birimleri ile tanıtacak İngilizce bir katalog çalışmasını da tamamlamak üzere.

Mali kaynak sağlanacak: Yüzü aşkın ülkeden öğrencinin getirerek burslu olarak üniversitelerde okutulması ülkemiz açısından umduğu uzun vadeli milli yararlara herhangi bir harcama yapılmadan katkı sağlayacaktır.

Ücretler farklı olacak: Gelen öğrencilerden alınacak öğrenci harçlarının Türk öğrencilerinden kaç kat fazla olacağı bir detay. Bu durum, devlet üniversiteleri ve vakıf üniversiteleri açısından elbette farklılık gösterecek

Üniversiteler istedi: Üniversitelerimiz yabancı öğrenci alımında en büyük engel olarak YÖS sınavını gördüklerini pek çok vesile ile dile getiriyorlardı. Dolayısıyla bu kararın alınmasında bu yöndeki talepler ve görüşler de rol oynadı. Bu değişikliğin kurgusu her üniversiteye tek tip elbise giydirme değil, belli temel esaslar çerçevesinde, kendi kapasitesine ve ileriye yönelik stratejik planlarına uygun kendi modelini oluşturma imkanı tanınmasıdır.

TÜRKİYE YABANCI ÖĞRENCİ CENNETİ OLACAK
EĞİTİME ABD VE İNGİLTERE MODELİ
YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SINAVI KALKIYOR

TÜRKİYE’YE ORTADOĞU VE BALKANLAR’DAN ÖĞRENCİ AKINI YAŞANMASI BEKLENİYOR

TÜRKİYE’YE yabancı öğrenci çekebilmek ve ekonomik katma değer yaratabilmek için Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) kaldırılıyor. Sınavın kaldırılmasıyla Türkiye’nin, ABD ve İngiltere örneğinde olduğu gibi “yabancı öğrenci cenneti” olması ve buradan milyonlarca dolar gelir sağlanması hedefleniyor.

HABERTÜRK, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı başkanlığında yapılan YÖK, Dışişleri, Emniyet yetkilileri ve diğer ilgililerin katıldığı Değerlendirme Kurulu toplantısında alınan önemli bir karara ulaştı. Buna göre bugüne kadar Türkiye’ye gelen yabancı öğrenciler için uygulanan Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’nın (YÖS) kaldırılması kararlaştırıldı. Yükseköğretim Kurulu, kısa süre içinde bu kararı açıklayacak. Emniyet yetkilileri, sınavın kaldırılması kararının Türkiye’ye gelecek öğrenciler açısından herhangi bir güvenlik riski oluşturmadığını ifade etti.

YENİ ÜNİVERSİTELERE GÜN DOĞDU
Sınavın kaldırılmasıyla birlikte; Edirne’den Hakkari’ye kadar vakıf ve devlet üniversiteleri kendi kriterlerini belirleyerek yabancı uyruklu öğrenci alabilecekler. ABD, İngiltere ve Japonya’da uygulanan bu sistemle her yıl milyarlarca dolar ve sterlin gelir elde ediliyor. YÖS sınavının kaldırılmasıyla özellikle Doğu ve Güneydoğu’daki üniversitelere Ortadoğu ülkelerinden öğrenci akını yaşanması bekleniyor. Yabancı öğrencilerin konaklama ve diğer ihtiyaçlarıyla birlikte ekonomiye de canlılık katmaları amaçlanıyor. İngiltere ve ABD’de olduğu gibi eğitim için Türkiye’ye gelecek öğrencilerin ailelerinin yanına yerleştirilmesi ve bu şekilde Anadolu’daki ailelere gelir imkânı yaratılması da düşünülüyor.

BAŞBAKAN’IN HAYALİYDİ
AK Parti iktidarı döneminde 63 yeni üniversite açıldı ancak bu üniversiteler eğitim kalitesi açısından ve kaynak yetersizliği nedeniyle sıkıntılar yaşadı, eleştirilere maruz kaldı. Başbakan Erdoğan önceki gün katıldığı “Beş Yılda Beşbin Öğrenci Projesi” töreninde bu üniversitelerle ilgili şunları söyledi:
“Üniversiteler, bu şehirlerimizin vizyonu, umudu haline geldi. Oralarda inanıyorum ki barışın tohumları atılıyor, ekonomik hareketlenmenin tohumları atılıyor. Belki bugün değil ama en geç yarın bunlar gerçekleşecek. Bu konuda umutlarım kesinlikle sonsuzdur. Şu anda dünyayla rekabet edebileceğimiz üniversitelerimiz var ama ben inanıyorum üniversitelerimiz rekabet etmekle kalmayacak, adım adım önce geçecektir.”

YABANCI ÖĞRENCİ GELEMİYOR
Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı, mevzuattan kaynaklanan sorunlar ve tanıtım eksikliği nedeniyle Türkiye’ye gelen yabancı öğrenci sayısı, 2004 yılından itibaren gerçekleşen düzenli artışa rağmen, hala 10 yıl önceki rakamların gerisinde. Türkiye, dünya sıralamasında ise yabancı uyruklu öğrenci açısından son sıralarda bulunuyor. Türk üniversitelerinde 1998-1999 döneminde 18 bin 350 yabancı öğrenci eğitim görürken, 2008-2009 sezonunda bu sayı 18 bin 158 olarak gerçekleşti. Ek yerleştirmeler sonucunda ise üniversitelerde 103 bin kontenjan boş kaldı. Devlet üniversitelerinde 53 bin 777, vakıf üniversitelerinde ise 35 bin 177 kontenjan boş kaldı.

YETERLİ BAŞVURU YOK
Türk üniversiteleri, yabancı kontenjanlarının tümüne öğrenci bulamıyor. YÖS’e de kontenjanın altında başvuru yapılıyor. Geçen yıl yapılan YÖS’e 6 bin 873 öğrenci girdi, bunlardan ancak 4 bini kayıt yaptırabildi. Yabancı uyruklu öğrencilerin okullara ödedikleri miktar, programın özelliğine bağlı olarak, devlet üniversitelerinde yıllık bin 250-2 bin 500 ABD doları arasında; vakıf üniversitelerinde ise 11 bin-25 bin ABD doları arasında değişiyor.

Türk üniversitelerinde 127 ülkeden öğrenci eğitim görüyor. Bu öğrencilerin önemli bölümü Türki cumhuriyetlerden ve Orta Doğu ülkelerinden geliyor. Türk üniversitelerinde 2 bin 472 KKTC, 2 bin 307 Azerbaycan, bin 147 Bulgaristan, bin 703 Türkmenistan, 975 İran, 899 Moğolistan, 850 Yunanistan, 701 Kazakistan, 581 Afganistan, 556 Almanya, 528 Kırgızistan, 518 Bosna-Hersek, 499 Arnavutluk, 491 Rusya, 307 Makedonya, 293 Irak, 291 Suriye, 262 Gürcistan, 209 Ukrayna, 174 Çin uyruklu öğrenci okuyor.

‘Yabancı öğrenci açılımı’ tamamlandı, YÖS kaldırılıyor

11 OCAK 2010 – egitimportali.com

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) 1,5 yıldır çalışmalarını sürdüğü ‘yabancı öğrenci açılımını’ bu ay tamamlıyor. Türkiye’yi yabancı öğrenci cazibe merkezi haline getirmek için yürütülen çalışmalarda son noktaya gelinirken 21 Ocak’ta yapılacak YÖK Genel Kurulu’nda ‘Yabancı Öğrenci Sınavı’nın (YÖS) kaldırılması ve bu konuda yetkinin üniversitelere bırakılması gibi bir dizi karar alınacak
Geçen hafta Başbakanlık, Milli Eğitim, İçişleri, Dışişleri ve YÖK temsilcilerinin katıldığı yabancı öğrencilerle ilgili işlemleri yürütmekle görevli ‘Değerlendirme Kurulu’ toplantısında önemli kararlar alındı. Yabancı öğrencilerin Türkiye’ye gelmesinin önündeki engelleri kaldıracak kararların en önemlisi her yıl nisan ayında yapılan Yabancı Öğrenci Sınavı’nın (YÖS) kaldırılması.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ilk genel kurulda YÖS’ü kaldıracak kararı alacaklarını açıklarken, artık yabancı öğrenciler için Türkiye’de bir sınav yapılmayacağını kaydetti. Özcan’ın verdiği bilgiye göre yurt dışından gelecek yabancı öğrenciler için YÖK genel esasları belirleyecek. Bu esaslar içinde yabancı öğrenciler için uluslararası sınavlar veya kendi ülkesindeki sınavlar gibi çeşitli başarı kıstasları olacak. Üniversiteler de genel esaslar çerçevesinde kendileri çeşitli kriterler belirleyecek. Üniversiteler bu kriterleri kolaylaştırabileceği gibi zorlaştırabilecek de. Ancak her üniversitenin kendisine göre belirleyeceği kriterler yine YÖK’ün onayından geçecek. Yabancı öğrencilerin Türkiye’de gelir getirici bir işte çalışmasının önündeki mevzuat engelinin kaldırılması için de yeni bir çalışma yapılacak. Üniversitelerde yabancı öğrenci ofisleri açılacak ve bu ofisler hem öğrenci çekilmesi, hem de gelen öğrencilerle yakından ilgilenilmesinde görev üstlenecek.

‘Ücretleri de üniversiteler belirlesin istiyoruz’

YÖK Başkanı Özcan, “Aslında YÖS’ün kaldırılması kararı 4 bakanlığın katıldığı değerlendirme kurulu toplantısında alındı. Biz de prosedür olarak genel kurulda bu kararı alacağız. Bu,Türk yükseköğretim tarihindeki en önemli değişikliklerden bir tanesi olacak. Bu zamana kadar beceremediğimiz yabancı öğrenci çekme meselesini, son derece basite indirgeyeceğiz, Türkiye’ye eğitim için gelmeyi cazip ve kolay hale getireceğiz” dedi.
Kriterleri ve yabancı öğrenci kontenjanı belirlemeyi üniversitelere bırakacaklarını kaydeden Özcan, yabancı öğrenciler sayesinde Türk yükseköğretiminin de dünyada rekabete açılmış olacağını vurguladı. Yabancı öğrencilerin ödeyeceği harçları da üniversitelerin belirlemesini istediklerini, bunun için Bakanlar Kurulu’ndan talepte bulunacaklarını belirten YÖK Bakanı, yabancı öğrencilerin üniversite bütçelerine de önemli katkı sağlayacağını kaydetti.

Yabancı öğrenci sayısı katlanacak

Yabancı öğrenci çekme projesini yürüten YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Yekta Saraç ise, bir buçuk yıldır bu konu üzerinde çalıştıklarını, önce YÖS’ün ıslah edilmesi ve yeniden düzenlenmesi üzerinde çalıştıklarını belirtti. Saraç, “Ancak ıslah çalışmalarının istenilen sonucu vermeyeceği görüldü, yurt dışındaki temaslar sonucunda da YÖS’ün kaldırılmasının en iyi çözüm olacağı sonucuna varıldı. YÖS, psikolojik bir bariyerdi” dedi.
Vakıf üniversiteleri başta olmak üzere bazı devlet üniversitelerinin sürekli bu konuda kendilerine başvuruda bulunduğunu hatırlatan Saraç, “Şuanda Türkiye’de 127 ülkeden gelip de okuyan 18 bin yabancı öğrenci herhangi bir gayret sarf edilmeden oluşan bir rakam. Artık hem prosedürlerin hafifletilmesi, hem de YÖK ve üniversitelerin gayreti ile bu rakam ciddi oranda artacak. Türkiye, yüksek öğretimde cazibe merkezi olacak” diye konuştu.

Yabancılar için Türk üniversiteleri kataloğu

Yabancı öğrencilerin Türk yüksek öğretimindeki kaliteyi de artıracağını vurgulayan Saraç, Türk üniversitelerinin yurt dışında tanıtılması için ilk defa yabancı dilde toplu bir katalog hazırladıklarını açıkladı. İngilizce hazırlanan, vakıf ve devlet dahil tüm üniversitelerin bulunacağı katalogda üniversiteler hakkında detaylı bilgilerin yer alacağını kaydeden Yekta Saraç, katalogun iki hafta içinde tamamlanacağını, internette de yayınlanacağını belirtti. Yurt dışındaki eğitim fuarlarına üniversitelerin katılımını da teşvik edeceklerini ifade eden YÖK üyesi, bu kapsamda katılacakları ilk fuarın 26-29 Ocak’ta Riyad’da düzenlenecek eğitim fuarı olacağını kaydetti. Bu fuara YÖK Başkanı ile birlikte İstanbul, İTÜ, Bilkent, İnönü, Erzurum ve Yıldız üniversiteleri gibi 8 üniversitenin katılacağı bilgisini veren Yekta Saraç, dünyadaki diğer eğitim fuarlarına da Türk üniversitelerinin daha fazla katılacağını belirtti.

Yabancı öğrenciye, sınavsız Türkiye’ye gelme yolu açılıyor

11 Ocak 2010 – Zaman

Türkiye, yükseköğretimde yabancı öğrenciler için cazibe merkezi haline geliyor. Ülkedeki vakıf ve devlet üniversitesi sayısının artmasını destekleyen Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 1,5 yıldır çalışmalarını sürdürdüğü ‘yabancı öğrenci açılımını’ bu ay tamamlıyor.

21 Ocak’ta yapılacak YÖK genel kurulunda ‘Yabancı Öğrenci Sınavı’nın (YÖS) kaldırılması, kabul şartları, kontenjan ve harçlar konusundaki yetkinin üniversitelere bırakılması gibi bir dizi karar alınacak. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, “Bu zamana kadar beceremediğimiz yabancı öğrenci çekme meselesini son derece basite indirgeyeceğiz. Ülkemize eğitim için gelmeyi cazip ve kolay hale getireceğiz. Yabancı öğrenciler sayesinde Türk yükseköğretimini de dünyada rekabete açacağız.” dedi.

Yabancı öğrencilerle ilgili işlemleri yürütmekle görevli Başbakanlık, Milli Eğitim, İçişleri, Dışişleri ve YÖK temsilcilerinden oluşan ‘Değerlendirme Kurulu’nun geçen haftaki toplantısında önemli kararlar alındı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, yeni yıldaki ilk genel kurulda YÖS’ü kaldıracaklarını belirterek, “Bu zamana kadar beceremediğimiz yabancı öğrenci çekme meselesini, son derece basite indirgeyeceğiz. Ülkemize eğitim için gelmeyi cazip ve kolay hale getireceğiz. Yabancı öğrenciler sayesinde Türk yükseköğretimini de rekabete açacağız.” dedi. Yabancı öğrencilerin ödeyeceği harçları üniversitelerin belirlemesini istediklerini ifade eden Özcan, bunun için Bakanlar Kurulu’ndan talepte bulunacaklarını açıkladı. Özcan’ın verdiği bilgiye göre yurtdışından gelecek öğrenciler için genel esasları YÖK belirleyecek. Uluslararası sınavlar veya öğrencinin geldiği ülkedeki sınavlar gibi çeşitli başarı kıstasları olacak. Üniversiteler, yabancı öğrenci kontenjanı ve kabul şartlarını kendileri belirleyecek. Ancak her üniversitenin kendisine göre belirleyeceği kriterler yine YÖK’ün onayından geçecek. Yabancı öğrencilerin Türkiye’de gelir getirici işte çalışmasının önündeki mevzuat engelinin kaldırılması için de bir çalışma yapılacak. Üniversitelerde yabancı öğrenci ofisleri açılabilecek ve bu ofisler hem öğrenci çekilmesi hem de gelen öğrencilerle yakından ilgilenilmesinde görev üstlenecek.

Yabancı öğrenci çekme projesini yürüten YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yekta Saraç, 1,5 yıldır bu konu üzerinde çalıştıklarını anlatarak, “YÖS’ün kaldırılmasının en iyi çözüm olacağı sonucuna varıldı. YÖS, psikolojik bir bariyerdi.” dedi. Bu konuda sürekli başvuru aldıklarını hatırlatan Saraç, “Şu anda Türkiye’de 127 ülkeden 18 bin yabancı öğrenci okuyor. Bu, hiç uğraşılmadan oluşan bir rakam. Artık hem prosedürlerin hafifletilmesi hem de YÖK ve üniversitelerin gayreti ile bu rakam ciddi oranda artacak.” diye konuştu.

Website: