YÖK’ün Yurtdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar metninde T.C. vatandaşlığından çıkanlara ve Türk liselerinde öğrenim görenlere dair yaptığı bilgilendirme ile ilgili Metropol Eğitim Kurumları kamuoyu açıklaması

29 Ocak 2010 Cuma günü Yükseköğretim Kurulu (YÖK) web sitesinden yayınlanan ve sitemizde de yer verdiğimiz “Yurtdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar” metninde, “Başvuracak Adaylar” başlığında ve  B-b-2 maddesinde yer alan “Çift uyruklu iken TC veya KKTC vatandaşlığından çıkanlardan lise öğrenimlerinin tamamını Türkiye’de veya KKTC’de tamamlayanların” sınava ya da daha öncekli yılları dikkate alarak yorumladığımızda sınavdan sonra üniversitelere başvurularının kabul edilmemesine dair bir ifade yer almaktadır.

YÖS’ün kaldırılması üzerine ilişkin son 3 haftadır süren tartışmalardan,YÖK tarafından alınan ve ardından geri dönülen kararlardan, bu sınava hazırlanan binlerce öğrencinin yaşadığı motivasyon & moral kaybından sonra yapılan bu açıklama yine oldukça düşündürücü olmuş ve YÖK’ün son zamanlardaki açıklamalarında sık sık rastlanan bir biçimde “yanlış anlaşılabilecek” bir durum yaratmıştır.

Öncelikle tarif edilen durumun 2009-2010 eğitim öğretim yılı mı yoksa 2010 – 2011 yılı mı için geçerli olduğu net olarak ifade edilmemiştir.  Ayrıca bu durumun, gelecek yıldan itibaren yani 2011 yerleştirmeleriyle geçerli olacağını düşündüğümüzde bile birçok öğrencinin ve dolayısıyla velilerinin aşağıda sıralanan sadece birkaç sorunun cevaplanamaması halinde mağdur olacaklarını söylemek zor olmayacaktır.

T.C. vatandaşlığından feragat etmiş bir dizi öğrencinin durumlarının düşündürdüğü ve YÖK tarafından değerlendirilmesi ve cevaplanması gereken bazı soruları alt alta sıralamaya çalışalım;

– Öğrenim hayatının tamamını ya da sadece lise öğrenimini, herhangi bir plan yapmadan Türkiye’de devam ettirmiş, şu an lise son sınıfta olan veya öğrenimini Türkiye liselerinde sonlandırmış olan ve son birkaç ay içerisinde YÖS’e girebilme şansını değerlendirebilmek için sınava hazırlanmaya başlayan dolayısıyla da dershanelere, kurslara yazılan T.C. uyruklarından feragat etmiş öğrencilerin durumları ne olacaktır?

– Sadece YÖS ‘e girebilmek amacıyla T.C. uyruklarından feragat etmiş, bulunduğu şehirde lise öğrenimini devam ettiren ya da bu sınava hazırlanabilmek amacıyla  belli şehirlere naklini aldırmış ve yurt, ev, dershane masrafları için maddi olarak fedakarlıklar yapmış olan öğrencilerin durumları ne olacaktır?

– Kızı veya oğlu YÖS’e daha iyi bir biçimde hazırlanabilsin diye, son 1 ile 10 yıl içerisinde çalıştığı, hayatını devam ettirdiği ülkeden Türkiye’ye geri dönüş yapmış ve yeni bir iş, yeni bir ev ve yeni bir hayat kurma riskini göze almış yüzlerce ailenin ve çocuklarının durumları ne olacaktır?
Geleceklerini çocuklarının üniversite eğitimleri üzerine kurgulamış bu ailelerin ve T.C. uyruklarından feragat etmiş çocuklarının, hatta yaşı 18’in altında olduğu için sırf oğlu/kızı bu sınava katılabilsin diye T.C. uyruğundan feragat etmiş annelerin/babaların durumları ne olacaktır?

– Bulunduğu ve vatandaşlığına sahip olduğu ülkenin kanunları gereği (Örneğin Almanya vatandaşlığı ve aynı zamanda T.C. vatandaşlığı olan öğrenciler) T.C. vatandaşlığından çıkmak zorunda kalan dolayısıyla da YÖS’e girebilme şansı yakalayan, sonrasında ise Türkiye liselerinde öğrenim görebilmek için ailesi tarafından Türkiye’ye gönderilen ve bulunduğu şehirlerde yine ev, yurt veya dershane masrafları için maddi olarak fedakarlıklar yapan öğrencilerin durumları ne olacaktır?

YÖK’ün 29 Ocak 2009 Cuma günü yaptığı açıklamalar yukarıda sıralanan soruların sorulmasına neden olmuştur.

Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Türkiye üniversitelerine yerleşme sürecinde yapılan değişikliklerle ilgili son 3 haftadır kamuoyunda süren tartışmalar ve Danıştay süreci ile gelinen durum, T.C. uyruğu ile bağlantısı olmayan öğrenciler açısından en azından bu yıl için somut bir durum yaratmış olmuş olsa bile T.C. uyruklarından feragat etmiş ve Türkiye liselerinde öğrenim gören öğrenciler için yeni soru veya soru işaretleri yaratmıştır.

YÖK’ün yaptığı son açıklamalar doğrultusunda Danıştay yolunun yine açık olabileceğini belirterek, daha önceki süreçlerde olduğu gibi bundan sonra da kamuoyunu bilgilendirmeye ve siz YÖS adaylarını haklarını aramaları konusunda doğru bir biçimde yönlendirmeye çalışacağımızı kamuoyuna duyururuz.

ÖNEMLİ DUYURU: 4 ŞUBAT PERŞEMBE İTİBARİYLE KURUMUMUZ YÖK İLE BİR GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLUP, 29 OCAK TARİHİNDE YAPILAN AÇIKLAMAYA GÖRE MAĞDUR OLACAK ÖĞRENCİLERİN DURUMLARI HAKKINDA YÖK KURUMUMUZ TARAFINDAN BİLGİLENDİRİLMİŞTİR.
4 ŞUBAT PERŞEMBE GÜNÜ SAAT: 10.00′ DA TOPLANACAK OLAN YÖK GENEL KURULUNDA BU KONUNUN GÜNDEME GELMESİ BEKLENMEKTEDİR. TOPLANTININ SONUCU VE ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ATILACAK ADIMLAR İLE İLGİLİ KAMUOYU WEB SİTEMİZ ARACILIĞIYLA BİLGİLENDİRİLECEKTİR.
LÜTFEN BELLİ ARALIKLARLA SİTEMİZİ TAKİP EDİNİZ.

Website: