YÖS 2008 başvuruları 1 Şubat 2008’de

ÖSYM nin 18 Ocak 2008 itibariyle yayınladığı ÖSYM 2008 sınav takvimine göre YÖS 2008 başvuruları 1 Şubat 2008 de başlayıp 7 Mart 2008 de sona erecek.

ÖSYM den alınan bilgiye göre, ilk olarak Ocak ayının ilk haftası, daha sonra ise 14 Ocak olarak açıklanan kılavuzların yayınlanma tarihinin tekrar değişmesinin ve daha önceki yıllarda Aralık veya en geç Ocak ayında çıkan YÖS kılavuzlarının bu sene 1 Şubat dan itibaren yayınlanmasının sebebi olarak ise YÖS 2008 kılavuzlarının basımı ile ilgili olduğu belirtildi.

YÖS adayları YÖS 2008 kılavuzlarını ve başvuru formlarını 1 Şubat 2008 tarihinden itibaren temin edebilecek. Başvurular yazılı ya da şahsen ÖSYM `ye yapılacak. Adaylar sınava başvurabilmek için 50 ABD Doları ödeyecekler.

Sınav, 13 Nisan 2008 tarihinde yapılacak.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi `nin (ÖSYM ) yaptığı açıklamada, YÖS `ün Türkiye `deki yükseköğretim kurumlarından okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girecekleri ve sonuçlarını bu kurumlara kabul için başvururken kullanabilecekleri bir sınav olduğu belirtildi.

YÖS `ün sonuçlarının yalnız lisans düzeyinde öğrenim görmek isteyen öğrenciler için olduğu, ÖSYM ile tüm işlemler için haberleşme dilinin Türkçe ve İngilizce olduğu ifade edildi.

YÖS 13 Nisan 2008 Pazar günü yapılacak. Sınav, bu yıl Türkiye `de Ankara `da, Türkiye dışında da Nijerya , Kabil , Mezar-ı Şerif , Tiran , Bakü , Dakka , Cakarta , Almatı , Nairobi , Bişkek , Beyrut , Üsküp , Kuala Lumpur , Kahire , Ulanbator , Taşkent , İslamabad , Güney Afrika Cumhuriyeti , Kazan , Dakar , Şam , Duşanbe , Bangkok ve Amman `da da aynı tarihte yapılacak.

Adayların, okumak istedikleri üniversitelere kabulü için YÖS `ün Temel Öğrenme Becerileri testinden en az 40 puan alması gerekiyor.

Website: