YÖS 2009 başvuruları

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre YÖS 2009 başvuruları 2 şubat pazartesi tarihi itibariyla başladı, 20 şubat cuma gününe kadar sürecek olan başvuruların bir bölümünün önceki yıllardan farklı olarak bu yıl web üzerinden gerçekleşeği kesinleşti. Yine önceki yıllardan farklı olarak yös kılavuzu bu yıl sadece web üzerinden temin edilebilecek. Başvuru sürecinde adaylar için gerekli olacak belgeler ve linkleri:

– YÖS 2009 Kılavuzu (2009 YÖS Guide)
– 2009 YÖS’e başvurmak isteyen adaylar için yönerge
– 2009 YÖS aday bilgi formu
– 2009 YÖS başvuru merkezleri (Application places for 2009 YÖS)
– Application procedure for the 2009 YÖS
– Application form for the 2009 YÖS
– YU numarası edinme sayfası
– FR number registration page

Aşağıdaki satırlarda ise, YÖS 2009 ile ilgili olarak 30 Ocak 2009 tarihinde ÖSYM’den yapılan basın duyurusunu yayınlıyoruz.

2009 Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) 2009-YÖS: Basın Duyurusu/Announcement

Please click here to reach the English version of this document.

TÜRKİYE’DEKİ YÜKSEKÖĞRETİM  KURUMLARINDA ÖĞRENİM GÖRMEK İÇİN YAPILACAK OLAN YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ  SINAVINA (YÖS) GİRMEK  İSTEYEN  ADAYLARIN  DİKKATİNE;

Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girecekleri ve sonuçlarını bu kurumlara kabul için başvururken kullanabilecekleri Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 12 Nisan 2009 tarihinde yapılacaktır. YÖS sonuçları yalnız lisans düzeyinde öğrenim görmek  isteyen öğrenciler içindir.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavına başvuracakların;

(a)  yabancı uyruklu (hiçbir devletin uyruğunda olmayanlar ve mülteciler dahil) olmaları,

(b) Türk liselerinin veya Türk liselerine denk bir okulun son sınıfında olmaları ya da böyle bir okuldan mezun durumda bulunmaları,

(c)  tercih etmek istedikleri yükseköğretim kurumlarınca belirlenen kayıt koşullarını taşımaları gerekir.

Sınava başvurular, 2 – 20 Şubat 2009 tarihleri arasında internet aracılığıyla yapılacaktır.

Sınava  katılmak isteyen adaylar, 2009-YÖS Kılavuzu ile Aday Bilgi Formundan  oluşan başvuru   evrakını,   başvuru süresi içinde ÖSYM’nin web sayfasından edinebileceklerdir. Kılavuz basımı ve dağıtımı yapılmayacaktır.

Sınav ve başvuruların nasıl yapılacağına ait ayrıntılı bilgi 2009-YÖS Kılavuzundan edinilebilir.

Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Topluluklarının yaşadığı bölgelerden Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinde öğrenim görecek öğrencilerin seçiminde de YÖS sonuçları kullanılacaktır. Bu sınavın Temel Öğrenme Becerileri Testinden en az 40 standart puan alanlar, üniversitenin internet adresinden başvuruda bulunabileceklerdir.

Kamuoyuna duyurulur.

Website: