YÖS 2009 soru ve cevapları

Türkiye Cumhuriyeti Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tarafından Düzenlenen Yabancı Öğrenci Seçme Sınavı (YÖS) Türkiye’de ve Türkiye dışında toplam 27 farklı merkezde ve bu yıl ilk kez Almanya’nın başkenti Berlin’de de yapıldı.

Sınav, saat 09.30’da başladı ve adaylara Temel Öğrenme Becerileri Testi için 90 dakika, Türkçe testi için 60 dakika olmak üzere 150 dk. süre tanındı. Sınavda Temel Öğrenme Becerileri Testinden 80 soru, Türkçe testinden ise 60 soru soruldu.

YÖS 2009 Temel Öğrenme Becerileri Testi ve Cevap Anahtarını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız…

YÖS 2009 Türkçe Testi ve Cevap Anahtarını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız…

Metropol Eğitim Kurumları YÖS koordinatörü Ufuk Taner Genel, 2009 YÖS sorularının IQ sorularının düzey olarak son yıllardaki IQ sorularına göre benzer içerikte ve zorlukta olduğunu; Matematik ve Türkçe testlerinin içeriklerinde ise önemli bir değişiklik olmamakla beraber, son yıllardaki Matematik sorularında sık sık karşılaşılan yeni tip soruların testlere dahil edilmesinin bu sene de devam ettiğini ve daha önceki yıllardaki YÖS matematik testlerinde sorulmamış 2 konudan soru sorulduğunu dile getirdi.

Ayrıca 2009 YÖS ilk defa Berlin’de de gerçekleşti. Daha önceki yıllarda bu sınav için Ankara’ ya gitmek zorunda kalan öğrenciler, bugün Berlin’de de üniversite hayalleri için ter döktü. Berlin Eğitim  Ataşesi Ali Can, YÖS imtihanı için rağbetin her yıl arttığını söyledi. Türk nüfusunun yoğun olduğu Almanya’daki vatandaşlara kolaylık sağlamak için bu imtihanın bundan sonra Berlin’de de yapılacağını anlatan Can, “Berlin’deki ilk imtihana 155 Alman pasaportlu öğrenci katıldı. 27 ülkede aynı anda yapılan bu imtihan sayesinde TC vatandaşı olmayanlar Türkiye’deki üniversitelerde yabancı uyruklu öğrenciler için ayrılmış kontenjandan yararlanıyorlar” dedi.

Almanya’da Alman vatandaşlığına geçen Türklerin üniversitede okuma hayallerinin bu sayede kolaylaştığını anlatan Can, sözlerine şunları ekledi: “Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde istedikleri bölümü kazandıktan sonra Almanya’daki üniversitelere yatay geçiş yapmak mümkün. Bu imkanı öğrenenlerin sayısı arttıkça YÖS’e rağbetin artacağına inanıyoruz.”

Sınav sonuçlarının Mayıs ayının ortalarından itibaren duyurulması ve Haziran ayıyla birlikte üniversitelerin kayıt başvuru koşullarını açıklamaları ve üniversitelere başvuruların başlaması bekleniyor.

Website: