YÖS 2010 başvuruları başladı

YÖS 2010 başvuruları 15 Şubat 2010 Pazartesi itibariyle başladı. Başvurular 26 Şubat 2010 Cuma günü bitecek. Geçen yıllardan farklı olarak bu yıl YÖS 2010 kılavuzunda kontenjanlar yer almıyor. ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre, üniversitelerin 2010 – 2011 dönemi için belirlenecek olan kontenjanlar üniversitelerin web sayfalarında ve ÖSYM tarafından yayınlanacak olan “Yurt Dışından Kabul Edilecek Öğrenci Kılavuzu”‘nda yer alacaktır.

Ayrıca YÖS 2010 kılavuzunda yer alan bilgilere göre T.C. vatandaşlığından çıkan ve lise öğrenimini Türkiye’de yapan öğrencilerin YÖS 2010’a başvurmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.  Metropol Eğitim Kurumları bünyesindeki tüm öğrencilerimiz,  YÖS 2010 başvurularını yapacaklardır.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BİLGİLER

Başvuru Kılavuzu (15.02.2010)

Aday Bilgi Formu

Application Form

Başvuru İşleminde Adayların İzleyeceği Yol

Application Procedure

Başvuru Merkezleri

Başvuru yapmak için lütfen tıklayınız.  (YU numarası edinmek için)

 

Ek olarak ÖSYM’nin YÖS 2010 ile ilgili yaptığı basın açıklaması aşağıdaki satırlarda yer almaktadır.

Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girecekleri ve sonuçlarını bu kurumlara kabul için başvururken kullanabilecekleri Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 9 Mayıs 2010 tarihinde yapılacaktır..

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavına başvuran adayların ortaöğrenimlerinin son sınıfında olmaları ya da mezun durumda bulunmaları koşuluyla;

(a) yabancı uyruklu (hiçbir devletin uyruğunda olmayanlar ve mülteciler dahil) olanlar

(b) Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının aldığı 5203 sayılı Kanunla Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olduklarını belgeleyenlerin

(c) TC veya KKTC uyruklu olup lise öğreniminin tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların

başvuruları kabul edilecektir.

Sınava başvurular, 15 – 26 Şubat 2010 tarihleri arasında internet aracılığıyla yapılacaktır.

Sınava  katılmak isteyen adaylar, 2010-YÖS Kılavuzu ile Aday Bilgi Formundan  oluşan başvuru   evrakını,   başvuru süresi içinde ÖSYM’nin web sayfasından edinebileceklerdir. Kılavuz basımı ve dağıtımı yapılmayacaktır.

Sınav ve başvuruların nasıl yapılacağına ait ayrıntılı bilgi 2010-YÖS Kılavuzundan edinilebilir.

Kamuoyuna duyurulur.

Website: